Želvy uhlířské zdevastované od psů

 Před několika lety nás kontaktovala paní s nabídkou želv uhlířských. Neváhali jsme a vyrazili do Olomouce, plní zvědavosti a očekávání. Na místě nás čekala velmi milá paní, se kterou by se dalo povídat dlouhé hodiny. Želvy byly krásné, velké kolem 30cm. K nim jsme dostali veliké terárium, další terárium na menší ještěrku, které snad využijeme, krmení, podestýlku, no prostě komplet výbava. Želvy se mnou jely na předním sedadle a celou cestu jsem se na ně dívala, nemohla jsem uvěřit, že nám někdo daroval takové krásné velké želvy :).

O pár let později podobný telefonát, s podobnou nabídkou 2 stejně starých želv uhlířských! Hurá, naše skupina těchto úžasně kontaktních želv se rozroste o další členy! Parkuji u domu na udané adrese, nesu s sebou dva boxy, paní už mne čeká, a zvědavě se ptá "Nač ty velké boxy?". Unavená z dlouhé cesty mi snad ani dotaz nedochází.... až zpětně si uvědomuji, jak přesný byl! Na chodbě domu mne čekala krabička, malá krabička, říkám si, že tu druhou paní teprve přinese? Ouha, paní sebevědomě otevírá onu krabičku a v ní dvě malinké zubožené, zdeformované želvy uhlířské. Paní si byla zcela jistá věkem, protože v té době když je pořídili, šli jejich děti do školy. V hlavě a před očima mi vyskakovalo srovnání našich stejně starých, velkých 3kg želv a přede mnou ležících několika set gramových želvích miminek. Paní mi vypráví příhody se psy jak želvy vzali z venkovního výběhu a kousali, až jsem zjistila, že už nechci nic slyšet, vlastně chci jet zpátky domů a nějak želvičkám pomoci. Celých 280km zpět přemýšlím proč??

Doma zjišťujeme skutečný stav želviček, který je bohužel ještě horší, než se prvně zdálo. Obě želvy mají zdeformovaný krunýř /pokousáním psem/, čímž bohužel došlo k poškození nervů zadních končetin, které jsou zcela nefunkční. Obě želvičky tahají zadní kočetiny za sebou, naštěstí přední končetiny fungují, zdá se, bez poškození. Poškození krunýře u želv by mohlo být jen kosmetickou vadou, bohužel v tomto případě jsou želvy poškozené na zbytek života.

Obě želvičky dostaly nové terárium, do něj tolik potřebné vyhřívací infra i uvb žárovky, plochou misku na krmení, misku na vodu. Bohužel lignocel ani písek želvičky mít v teráriu mít nemohly, nešlo jim se po něm pohybovat. Zkoušeli jsme, co jim vyhovuje, až jsme nakonec smíchali kačírek 5-10mm s lignocelem, o něm byl pohyb jen prostřednictvím předních nohou o poznání snazší.

EDIT:

07/22 Želvičky si velmi dobře zvykly na pobyt v teráriu, velmi hojně tráví čas od infračervenou žárovkou, rády si nahřívají domeček :). Obě želvičky krásně baští, avšak jedna stále zaostává v růstu.

09/22 Bohužel želvička s větším poškozením krunýře umírá. Druhá se má čile k světu, alespoň co se jejího apetitu týče.

09/23 Po roce podáváme zprávu, jak se želvička má. Bohužel poškození krunýře a pravděpodobně orgánů uvnitř je tak velké, že v podstatě nepoužívá zadní nohy, pohybuje se pouze za pomoci předních nohou. V teráriu jsme museli místo lignocelu dát písek, po něm se jí lépe pohybuje. Jinak želvička krásně baští, nyní už dva měsíce si šmakuje na ibišcích, které miluje, a rozhodně roste, což je dobrá zpráva, že se jí dobře daří. V listopadu zvážíme a doplníme zde tabulku. 

 

Můžete pomoci finančně, budeme rádi za jakoukoliv částku, přispět můžete na náš účet  transparentní účet 2202685692 / 2010, nebo pokud chcete zůstat v anonymitě tak účet: 1125681043 /0800. Děkujeme!

Zpět do obchodu