Řezník nebo dětský kontaktní koutek?

Po návštěvnické sezóně 2023 jsme se rozhodli, že naše kontaktní výběhy rozšíříme o další kontaktní výběh, a to ryze kozí výběh. Zakrslé holandské kozy jsme měli dosud jen s lamáčkem Romeem, a k němu do výběhu smí návštěvníci jen s námi, s naším dozorem. Důvod je prozaický. Romeo nemá rád přímé dotyky, příjde si pro mňamky, to zase ano :)))), ale pohlazení se mu nelíbí, natož děti které ho honí, což byl bohužel nešvar nezodpovědných rodičů, kteří své děti nehlídali - proto bohužel již není možný vstup do ohrady k lamákovi bez ošetřovatele. Ale to nevadí, příjde si pro mňamku až k Vám, k hrazení.  V případě návštěvy dětí s pedagogickým dozorem do ohrady k lamáčkovi samozřejmě chodíme i nadále.  

A to byl jeden z důvodů, proč jsme hledali vhodný prostor pro zřízení kozího výběhu, kde si mohou děti kontaktů s kozičkami užít, protože prostě kozičky jsou u dětí nejoblíbenější, protože se nebojí, jsou zvědavé, přítomnost dětí je ve výběhu nestresuje, ba právě naopak jsou mlsné až běda a na děti s kelímky se těší! 

Vždy koncem každého roku se roztrhne pytel se žádostmi o přijetí koz a ovcí. Důvod je prozaický, skončí pastva a je zapotřebí seno, hoooodně sena a to už je finančně nákladné a většina koz a ovcí tak skončí u řezníka. Letos je to doslova záplava zakrslých koziček. Naštěstí se majitelé rozhodli oslovit nás, a kozičky tak najdou u nás pěkný domov a zázemí. Přijali jsme tedy kozy od několika chovatelů, ehmm, spíše majitelů, protože mnohdy se o chovu nedalo ani mluvit. Většina koz byla v zuboženém stavu, vychrtlé, kosti na kostrči byste mohli spočítat, délka paznehtů by vystačila na několik dalších koz, koprologické vyšetření u většiny z nich mělo tři křížky /nejhorší výsledek/. 

Pro poslední stádečko koziček jsme si jeli osobně. Domluva s pánem byla velmi složitá, kozy měl zavřené někde v areálu staré firmy. Po příjezdu na místo jsme viděli stádečko volně pobíhajících koziček a dvě menší stáda ovcí. Kozeny vypadaly spokojené, protože v areálu bylo spoustu náletových dřevin, což mají kozy velmi rády. Bohužel to samé se nedalo říci o ovečkách. Nikde žádná tráva ani seno, jak velké tak malé, pravděpodobně zakrslé ouessantské ovečky, byly velmi zanedbané, cáry dlouho nestříhané vlny tahaly po zemi, velké ovce měly vlnu splstnatělou, vypadaly jako špatně se pohybující koule. Začali jsme kozičky nakládat. To jak, se muž ke zvířatům choval, bylo srdcervoucí, bylo mu jedno, zda chytil kůzle za nohu, uši, nebo ocas, že kůzle hodil do vozíku až letělo vzduchem a zastavilo se o stěny vozíku. Naše počáteční uklidňování se minuly naprosto účinkem, ba právě naopak, jsme od jakéhokoliv slova úplně odstoupili, jen ať je co nejrychleji naložíme a zmizíme, protože muž opětovně začal vyhrožovat řezníkem a tak nějak jsme měli obavy, že nakonec odjedeme s prázdnou. Několik koziček včetně půl ročních kůzlat jsme po hodině neúspěchů naložili a mlčky odjeli. Pán nám o dalších zvířatech krom koziček neřekl, přijeli jsme jen s klasickým vozíkem, nikdo další by se tam již nevešel. Samozřejmě se mi hlavou promítaly ostatní ovce, které tam zůstaly. Dalších několik dnů jsem pánovi několikrát volala, opět bez úspěchu, již telefon nebral :(.

Během několika podzimních a zimních měsíců jsme do faunaparku tak přijali tři desítky koz a ovcí vesměs z horších podmínek. Všechny nechali vyšetřit,  injekčně podat vitamíny, především selen, dále odčervit. Vlnu u oveček jsme zatím nestříhali, je poměrně chladno, ovečky vypadají březí, tak počkáme až se oteplí, vystříhali jsme jen vlnu kolem očí, genitálií, ošetřili a dezinfikovali boláky stříbrem. Všechny jsou nyní v karanténě a my řešíme jejich zázemí, protože je nových obyvatel více, než jsme čekali. Takže všechny kozičky do karantény a nastalo klasické kolečko příjmové péče. Téměř dvě dopoledne jsem strávila na ošetření paznehtů. Troufám si tvrdit, že některé kozeny snad ještě úpravu paznehtů nepodstoupily nikdy v životě. Přitom je to velmi jednoduché a v rámci pravidelné péče rychlé. U nás to děláme vždy během odčervování nebo očkování. Koza patří mezí zvířata s obrovskou silou, navíc při jejich rohatosti musí být člověk více obezřetný. Díky těmto všem aspektům trvalo ošetření paznehtů mnohem déle. Následují dvě kolečka odčervení na vnější a vnitřní parazity, dvě kolečka očkování.  Podle famacha textu vypadají hůře jen tři kozičky, ty dostaly navíc nitrožilně minerály a budeme je více pozorovat. Máme dost čas, zhruba půl roku na to dostat kozičky do perfektní kondice a zdraví, než je uvidí u nás první děti! Jsme přesvědčeni o tom, že i kozičky budou rády, že nakonec skončily u nás, než u řezníka!

 

Celý elaborát očkování, odčervení a mineralizování tak velkého stáda 32 koziček  a oveček veterinářem bylo nákladné, pokud můžete pomoci finančně, budeme rádi za jakoukoliv částku, přispět můžete na náš účet  transparentní účet 2202685692 / 2010, nebo pokud chcete zůstat v anonymitě tak účet: 1125681043 /0800.

 

Naším největším přáním a směr naší práce je chov zvířat s co nejlepším komfortem. Koza je tvor zvídavý, veselý, když má příležitost, sežere vše na co přijde, když tu příležitost nemá, vytvoří si ji. Takže pro kozy je zapotřebí vybudovat nedobytnou tvrz a to bez nadsázky. Vzhledem k množství přijatých koziček nám nově vybudovaný výběh k tomuto počtu nebude stačit, budeme muset oplotit další kus pozemku. Takový pozemek naštěstí máme, je součástí lesa, což kozy milují, více než trávu totiž koza raději ožírá nálety, větvičky, stromečky, listy ze stromů. K tomuto budeme potřebovat materiál (dřevěné mořené kůly, husté vysoké pletivo a neomítané fošny a zejména pak elektronický ohradník).

Tak velké množství strávníků přináší další palčivou otázku. Seno. Velkééé množství sena. V letošním roce jsme měli poslední možnost využití obecní budovy k uskladnění sena. Na sezónu 2023/2024 jsme uskladnili 700balíků sena. Vzhledem k přijetí velkého množství nových koz a ovcí, přičemž současný počet ještě pravděpodobně není konečný, předpokládáme spotřebu sena na další sezónu mnohem větší. S tím ovšem souvisí otázka jeho uskladnění. Ato bude to bude pro nás obrovský problém. Nemáme žádnou stodolu, objekt, kam bychom seno uskladnili. Jediná možnost jak tuto otázku vyřešit, je pořízení obloukové haly. Pro obloukovou halu máme vyčleněn prostor 4x15m. Tato velikost bude pro naše osazenstvo dostačující, vejde se navíc i pár balíků slámy. Hala musí být odolná vůči povětrnostním podmínkám, zejména pak sněhu, to znamená kvalitní konstrukce. Již máme předvybraného dodavatele - českého výrobce, předběžná cena haly bude 205.000,-Kč bez DPH. 

 

 

Zpět do obchodu