Domácí mazlíčci

Ara Ararauna & Faunapark Blondies

 

     Tyto opravdu velké papoušky /dorůstají až 85cm/ s krásným modrým a žlutým peřím u nás uvidíte, ale hlavně uslyšíte :)).  Sice mluví a to opravdu hodně, ve slovníku mají kolem 200slov, jejich hlas se blíží hodně hlasu lidskému, ale také rádi krákají jako vrány ..

      V naší minizoo máme pár těchto velkých, zářivě modrožlutých papoušků. Jsou našimi domácími mazlíčky, Charlie a Grace máme od jejich 3týdnů stáří, kdy jsme je několikrát denně včetně noci ručně dokrmovali, takže jsou pro nás zcela krotcí, kontaktní. Naše arunky jsou samozřejmě k sobě nepříbuzní, samička pochází z Rakouska, sameček je Čech. V roce 2024 budou mít v minizoo novou venkovní voliéru. Přes zimu je máme doma v soukromí, kde se mohou proletět po domě :)

 
 
Kontaktní zvířátko: ANO i NE. Arunky si od Vás vezmou oříšek, vykulí na Vás oči a možná budou povídat. Pozor ale na prsty :))
Možnost krmení: ANO, vyjímečně pod dohledem majitelky.

Možnost adopce: ANO

Chůvička Japonská & Taxonomie

Chůvička japonská

(Lonchura striata f. domestica)

neboli chůvka

 

Chůvička je drobný pták menší než vrabec s nápadně silným zobákem. Měří 10–12 cm, délka křídla je asi 5 cm. Zbarvení chůviček je značně rozmanité, neboť byla vyšlechtěna řada barevných variet, včetně bílého, žlutého a strakatého zbarvení, nejběžnější je ale hnědé zbarvení s bílým bříškem. Zobák mají chůvičky nápadně silný, světle zbarvený. Pohlaví lze rozlišit podle hlasu (sameček se ozývá tichým, bublavým zpěvem) a někdy i podle postoje, jaký ptáci zaujímají na bidélku. Samičky totiž sedí obvykle vzpřímeněji.

Chůvičky se v přírodě nevyskytují. Byly vyšlechtěny v 17.–18. stol. v Japonsku a Číně z několika volně žijících druhů amadin rodu Lonchura. Výchozím druhem byla zřejmě hlavně panenka bronzová (Lonchura striata) a dále panenka hnědohřbetá (Lonchura leucogastroides), stříbrozobka malabarská (Lonchura malabarica) či Lonchura acuticauda. Byly chovány nejen jako domácí mazlíčci, ale také jako pomocníci při chovu jiných ptáků. Pokud jim při hnízdění podložíme vejce jiných ptáků nebo opuštěná mláďata, chůvičky se jich ujmou a odchovají je. Odtud také název.

 

Chůvička japonská
Taxonomie:
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Astrildovití (Estrildidae)
Rod Lonchura
Latinsky:
Lonchura striata f. domestica

 

Morče Divoké & Taxonomie

Morče domácí

(Cavia aperea porcellus)

 

Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Močikové, Čimuové a Inkové v oblasti dnešního Peru a Chile. Často se chovala také jako mazlíčci pro děti. Morčata se používala také jako obětní zvířata, kněží z jejich vnitřností věštili budoucnost a ukládali je jako obětinu do hrobů zemřelých. Svědectvím této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. Již tehdy se vyskytovaly mnohé barevné rázy, močická a čímúská keramika zobrazuje např. hnědobíle strakatá morčata. Avšak výzkumy naznačují, že černá morčata byla (nejspíše z pověrčivosti) hned po narození usmrcována.

 

Morče domácí
Taxonomie:
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Podřád dikobrazočelistní (Histricognathi)
Čeleď morčatovití (Caviidae)
Rod morče (Cavia)
Druh morče divoké (Cavia aperea)
Latinsky:
Cavia aperea f. porcellus
3 položek celkem
Zpět do obchodu