Chůvička japonská

Chůvička Japonská & Taxonomie

Chůvička japonská

(Lonchura striata f. domestica)

neboli chůvka

 

Chůvička je drobný pták menší než vrabec s nápadně silným zobákem. Měří 10–12 cm, délka křídla je asi 5 cm. Zbarvení chůviček je značně rozmanité, neboť byla vyšlechtěna řada barevných variet, včetně bílého, žlutého a strakatého zbarvení, nejběžnější je ale hnědé zbarvení s bílým bříškem. Zobák mají chůvičky nápadně silný, světle zbarvený. Pohlaví lze rozlišit podle hlasu (sameček se ozývá tichým, bublavým zpěvem) a někdy i podle postoje, jaký ptáci zaujímají na bidélku. Samičky totiž sedí obvykle vzpřímeněji.

Chůvičky se v přírodě nevyskytují. Byly vyšlechtěny v 17.–18. stol. v Japonsku a Číně z několika volně žijících druhů amadin rodu Lonchura. Výchozím druhem byla zřejmě hlavně panenka bronzová (Lonchura striata) a dále panenka hnědohřbetá (Lonchura leucogastroides), stříbrozobka malabarská (Lonchura malabarica) či Lonchura acuticauda. Byly chovány nejen jako domácí mazlíčci, ale také jako pomocníci při chovu jiných ptáků. Pokud jim při hnízdění podložíme vejce jiných ptáků nebo opuštěná mláďata, chůvičky se jich ujmou a odchovají je. Odtud také název.

 

Chůvička japonská
Taxonomie:
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Astrildovití (Estrildidae)
Rod Lonchura
Latinsky:
Lonchura striata f. domestica

 

Chůvička Japonská & Faunapark Blondies

 

      Stejně jako zebřičky pestré jsou chůvičky opravdu roztomilí drobouncí ptáčci, s ještě roztomilejším hlasovým projevem, který připomíná tlumenou pískací hračku. Temperamentní, živí papoušíčci, které stojí za to pozorovat v našich voliérách.

 
Kontaktní zvířátko: NE - ale můžete jejich neustálou aktivitu pozorovat ve voliérách.
Možnost krmení: NE

Možnost adopce: ANO

2 položek celkem
Zpět do obchodu